LIGIER JS50 specifications — approved in Switzerland
5.4 HP
Max power
26.0 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
475 kg
Curb weight
6LA615
| Power | 5.4 HP (4.0 kW) @ 3 200 rpm |
| Torque | 26.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 87.96 kg/HP |
| Displacement | 480 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en-ligne-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LDW492DCI |
| Curb weight | 475 kg |
| Gross weight | 675 kg |
| Length | 2 826 mm |
| Width | 1 565 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 1 827 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 145/60R13: 4-5x13 / 145/70R13: 4-5x13 / 145/80R13: 4-5x13 |
| Tires (option) | 145/65R14: 4.5-5x14 / 155/65R14: 4.5-5.5x14 / 155/60R15: 4.5-5x15 |
| Manufacturer | LIGIER GROUP, F-03200 ABREST |
| Approval date | 04/07/2013 |
| Type approval no. | 6LA615 |
6LA616
| Power | 5.4 HP (4.0 kW) @ 3 000 rpm |
| Torque | 17.0 Nm @ 1 700 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 87.96 kg/HP |
| Displacement | 505 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 2 / en ligne-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LDW502M3 |
| Curb weight | 475 kg |
| Gross weight | 675 kg |
| Length | 2 826 mm |
| Width | 1 565 mm |
| Height | 1 475 mm |
| Wheelbase | 1 827 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 145/60R13: 4-5x13 / 145/70R13: 4-5x13 / 145/80R13: 4-5x13 |
| Tires (option) | 145/65R14: 4.5-5x14 / 155/65R14: 4.5-5.5x14 / 155/60R15: 4.5-5x15 |
| Manufacturer | LIGIER GROUP, F-03200 ABREST |
| Approval date | 04/07/2013 |
| Type approval no. | 6LA616 |