LIGIER XTOO Ri specifications — approved in Switzerland
20.4 HP
Max power
35.0 Nm
Max torque
95 km/h
Top speed
515 kg
Curb weight
| Power | 20.4 HP (15.0 kW) @ 5 100 rpm |
| Torque | 35.0 Nm @ 2 150 rpm |
| Top speed | 95 km/h |
| Weight/power ratio | 25.25 kg/HP |
| Displacement | 505 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 2 / en ligne-inj |
| Transmission | s |
| Drivetrain | AV |
| Engine | LGW523MPI/LI |
| Curb weight | 515 kg |
| Gross weight | 715 kg |
| Length | 3 035 mm |
| Width | 1 475 mm |
| Height | 1 498 mm |
| Wheelbase | 1 950 mm |
| Body type | Limousine |
| Seats | 4 |
| Doors | 2 |
| Tires | 145/60R13: 4x13, 4.5x13, 5x13 / 145/65R14: 4.5x14, 5x14 |
| Tires (option) | 145/70R13: 4x13, 4.5x13, 5x13 / 155/65R14: 4.5x14, 5x14, 5.5x14 |
| Manufacturer | LIGIER GROUP, F-03200 ABREST |
| Approval date | 28/05/2009 |
| Type approval no. | 6LA611 |