LIMB TLS 80 4WD specifications — approved in Switzerland
87.7 HP
Max power
360.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 530 kg
Curb weight
| Power | 87.7 HP (64.5 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 360.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 40.25 kg/HP |
| Displacement | 4 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1104D-44T (3066/2200) |
| Curb weight | 3 530 kg |
| Gross weight | 5 100 kg |
| Length | 3 320 mm |
| Width | 1 920 mm |
| Height | 2 400 mm |
| Wheelbase | 2 450 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 11.2R20 116A8, 280/70R20 116A8, 360/70R20 129A8, 440/65R20 138A8, 420/65R24 126A8, 9.5R24 107A8, |
| Tires (option) | AR= 12.4R28 121A8, 280/85R28 118A8, 360/70R28 125A8, 420/70R28 133A8, 460/85R30 145A8, 12.4R32 122A8, |
| Tow cap. (braked) | 12 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | LIMB d.o.o., SI-2250 Ptuj, Slovenia |
| Approval date | 09/03/2009 |
| Type approval no. | 4LC201 |