LINDE E20P-02 specifications — approved in Switzerland
5.4 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
16 km/h
Top speed
3 570 kg
Curb weight
| Power | 5.4 HP (4.0 kW) @ 2 000 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 16 km/h |
| Weight/power ratio | 661.11 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / moteur électr. |
| Transmission | s |
| Drivetrain |
| AV |
| Engine | GF116-Q5 |
| Curb weight | 3 570 kg |
| Gross weight | 6 100 kg |
| Length | 2 044 mm |
| Width | 1 000 mm |
| Height | 2 075 mm |
| Wheelbase | 1 383 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/sur demande |
| Tires | AV= 200/50-10 super-élastiques |
| Tires (option) | AV= 18x5x12 1/8 bandages |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 21/10/2004 |
| Type approval no. | 5LA726 |