LINDE E25/600H-01 specifications — approved in Switzerland
29.9 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
5 200 kg
Curb weight
| Power | 29.9 HP (22.0 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 25 km/h |
| Weight/power ratio | 173.91 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain |
| AV |
| Engine | AE35-30SP |
| Curb weight | 5 200 kg |
| Gross weight | 9 000 kg |
| Length | 2 390 mm |
| Width | 1 179 mm |
| Height | 2 322 mm |
| Wheelbase | 1 686 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 23x9-10 (225/75-10): 6.50F-10 / 23x10-12 (250/60-12): 8.00-12 |
| Tires (option) | AR= 180/60-10: 5.00F-10 / 200/50-10: 6.50-10 |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 16/10/2023 |
| Type approval no. | 5LA759 |