LINDE H 18 D specifications — approved in Switzerland
36.7 HP
Max power
122.0 Nm
Max torque
18 km/h
Top speed
| Power | 36.7 HP (27.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 122.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 18 km/h |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine |
| ADG |
| Gross weight | 4 850 kg |
| Length | 3 460 mm |
| Width | 1 080 mm |
| Height | 1 950 mm |
| Wheelbase | 1 500 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 18x7-8 125 A4 4.33x8 acier 200/50-10 130 A4 6.50x10 acier |
| Tires (option) | AR= 18x7-8 125 A4 4.33x8 acier |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 21/04/1998 |
| Type approval no. | 5LA707 |