LINDE H 20 D-02 specifications — approved in Switzerland
47.3 HP
Max power
178.0 Nm
Max torque
22 km/h
Top speed
4 150 kg
Curb weight
| Power | 47.3 HP (34.8 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 178.0 Nm @ 1 350 rpm |
| Top speed | 22 km/h |
| Weight/power ratio | 87.74 kg/HP |
| Displacement | 2 700 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 903.27 (CP) |
| Curb weight | 4 150 kg |
| Gross weight | 6 400 kg |
| Length | 3 817 mm |
| Width | 1 164 mm |
| Height | 2 270 mm |
| Wheelbase | 1 695 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 (si cabine) |
| Tires | AV= 7.00-12 s.d. jumelés: 5.00x12 / 27x10-12: 8.00x12 / 28x9-15: 7.00x15 |
| Tires (option) | AR= 6.5-10: 6.50x10 / 23x9-10: 6.50x10 |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 09/05/1996 |
| Type approval no. | 5LA701 |