LINDE H 45 D-0?-600 specifications — approved in Switzerland
66.6 HP
Max power
246.0 Nm
Max torque
24 km/h
Top speed
6 970 kg
Curb weight
| Power | 66.6 HP (49.0 kW) @ 2 100 rpm |
| Torque | 246.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 24 km/h |
| Weight/power ratio | 104.65 kg/HP |
| Displacement | 3 990 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 1004-40 (1959-2100) |
| Curb weight | 6 970 kg |
| Gross weight | 12 400 kg |
| Length | 5 190 mm |
| Width | 1 410 mm |
| Height | 2 420 mm |
| Wheelbase | 2 015 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 300-15 SE, 355/65-15 SE: jumelés= 250-15 16PR, 28x9-15 14PR |
| Tires (option) | AR= 250-15 16PR, 28x9-15 14PR |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 03/06/1999 |
| Type approval no. | 5LA711 |