LINDE H18D specifications — approved in Switzerland
40.8 HP
Max power
120.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
2 910 kg
Curb weight
| Power | 40.8 HP (30.0 kW) @ 2 800 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 71.32 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BXT |
| Curb weight | 2 910 kg |
| Gross weight | 5 200 kg |
| Length | 2 252 mm |
| Width | 1 086 mm |
| Height | 2 123 mm |
| Wheelbase | 1 540 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 200/50-10 125A5: 6.50F-10 |
| Tires (option) | AV+AR= 180/70R8 125A5 16PR, 180/70-8 125A5: 4.33R-8 |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 12/12/2007 |
| Type approval no. | 5LA731 |