LINDE H20D specifications — approved in Switzerland
44.9 HP
Max power
126.0 Nm
Max torque
21 km/h
Top speed
3 300 kg
Curb weight
5LA719
| Power | 44.9 HP (33.0 kW) @ 2 600 rpm |
| Torque | 126.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed |
| 21 km/h |
| Weight/power ratio | 73.5 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BEQ |
| Curb weight | 3 300 kg |
| Gross weight | 6 500 kg |
| Length | 2 635 mm |
| Width | 1 180 mm |
| Height | 2 170 mm |
| Wheelbase | 1 865 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 (si cabine) |
| Tires | 23x9-10 (225/75-10/6.50) 151A5, 6.50x10: 23x10-12 154A5, 8.00x12 |
| Tires (option) | AV= jumelés / AR= simples 6.50-10 139A5, 5.00x10 |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 07/01/2003 |
| Type approval no. | 5LA719 |
5LA732
| Power | 40.8 HP (30.0 kW) @ 2 800 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 75 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BXT |
| Curb weight | 3 060 kg |
| Gross weight | 5 450 kg |
| Length | 2 331 mm |
| Width | 1 086 mm |
| Height | 2 123 mm |
| Wheelbase | 1 600 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 200/50-10 125A5: 6.50F-10 |
| Tires (option) | AR= 180/70-8 125A5: 4.33R-8 |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 12/12/2007 |
| Type approval no. | 5LA732 |
5LA728
| Power | 40.8 HP (30.0 kW) @ 2 800 rpm |
| Torque | 120.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 80.88 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-DI |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BXT |
| Curb weight | 3 300 kg |
| Gross weight | 6 500 kg |
| Length | 2 635 mm |
| Width | 1 180 mm |
| Height | 2 170 mm |
| Wheelbase | 1 865 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | 23x9 -10 151A5 (225/75-10/6.50), 6.50x10 |
| Tires (option) | 23x10-12 154A5, 8.00x12 |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 26/07/2007 |
| Type approval no. | 5LA728 |