LINDE H20D-03 specifications — approved in Switzerland
43.5 HP
Max power
122.0 Nm
Max torque
20 km/h
Top speed
3 300 kg
Curb weight
| Power | 43.5 HP (32.0 kW) @ 2 600 rpm |
| Torque | 122.0 Nm @ 1 900 rpm |
| Top speed | 20 km/h |
| Weight/power ratio | 75.86 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | ADG |
| Curb weight | 3 300 kg |
| Gross weight | 5 505 kg |
| Length | 3 246 mm |
| Width | 1 180 mm |
| Height | 2 100 mm |
| Wheelbase | 1 560 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Tires | AV= 200/50-10 Solid 130A5 6.50x10, 18x7x12 1/8 (457x178x308) Solid |
| Tires (option) | AR= 18x7-8 16 PR (180/70-8 125 A5) 4.33x8 |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 17/07/2000 |
| Type approval no. | 5LA716 |