LINDE H25D-02/600 specifications — approved in Switzerland
59.8 HP
Max power
200.0 Nm
Max torque
22 km/h
Top speed
4 050 kg
Curb weight
| Power | 59.8 HP (44.0 kW) @ 2 700 rpm |
| Torque | 200.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 22 km/h |
| Weight/power ratio | 67.73 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CPY |
| Curb weight | 4 050 kg |
| Gross weight | 8 600 kg |
| Length | 2 727 mm |
| Width | 1 256 mm |
| Height | 2 210 mm |
| Wheelbase | 1 905 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 27x10-12, 28x12.5-15, 7.00-12ZW, 27x10-12 20PR, 250/75R12 20PR, 7.00x12ZW 16PR |
| Tires (option) | AR= 23x 9-10, 23x 9-10 14PR, 225/75R10 20PR |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 26/02/2014 |
| Type approval no. | 5LA739 |