LINDE H35D-03 specifications — approved in Switzerland
53.7 HP
Max power
190.3 Nm
Max torque
23 km/h
Top speed
5 500 kg
Curb weight
| Power | 53.7 HP (39.5 kW) @ 2 250 rpm |
| Torque | 190.3 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 23 km/h |
| Weight/power ratio | 102.42 kg/HP |
| Displacement | 2 700 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | 1954/2250 |
| Curb weight | 5 500 kg |
| Gross weight | 9 600 kg |
| Length | 3 805 mm |
| Width | 1 336 mm |
| Height | 2 250 mm |
| Wheelbase | 1 850 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 28x12.5-15 super-élastiques 7.00-12 ZW super-élastiques 27x10-12 152A5 7.00-12ZW 136A5 |
| Tires (option) | AR= 23x9-10 super-élastiques 23x9-10/14 134A5 |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 21/11/2002 |
| Type approval no. | 5LA718 |