LINDE H40D specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
240.0 Nm
Max torque
21 km/h
Top speed
5 745 kg
Curb weight
5LA736
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 2 800 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed |
| 21 km/h |
| Weight/power ratio | 76.8 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CBJ |
| Curb weight | 5 745 kg |
| Gross weight | 11 500 kg |
| Length | 2 984 mm |
| Width | 1 423 mm |
| Height | 2 383 mm |
| Wheelbase | 1 998 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 250-15 SE 28x12.5-15 SE 300-15 SE 250-15ZW SE 250R15 18PR 300R15 22PR |
| Tires (option) | AR= 250-15 SE 250R15 18PR |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 16/09/2008 |
| Type approval no. | 5LA736 |
5LA723
| Power | 72.1 HP (53.0 kW) @ 2 800 rpm |
| Torque | 215.0 Nm @ 1 800 rpm |
| Top speed | 21 km/h |
| Weight/power ratio | 79.68 kg/HP |
| Displacement | 1 896 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | BJC |
| Curb weight | 5 745 kg |
| Gross weight | 11 500 kg |
| Length | 2 984 mm |
| Width | 1 423 mm |
| Height | 2 383 mm |
| Wheelbase | 1 998 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 250-15 SE 28x12.5-15 SE 300-15 SE 250-15ZW SE 250R15 18PR 300R15 22PR |
| Tires (option) | AR= 250-15 SE 250R15 18PR |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 30/07/2004 |
| Type approval no. | 5LA723 |