LINDE H40D-02 specifications — approved in Switzerland
74.8 HP
Max power
250.0 Nm
Max torque
21 km/h
Top speed
5 745 kg
Curb weight
5LA746
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 2 300 rpm |
| Torque | 250.0 Nm @ 1 600 rpm |
| Top speed |
| 21 km/h |
| Weight/power ratio | 76.8 kg/HP |
| Displacement | 2 393 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | D24 |
| Curb weight | 5 745 kg |
| Gross weight | 11 500 kg |
| Length | 2 984 mm |
| Width | 1 423 mm |
| Height | 2 383 mm |
| Wheelbase | 1 998 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 250-15 SE 28x12.5-15 SE 300-15 SE 250-15ZW SE 250R15 18PR 300R15 22PR |
| Tires (option) | AR= 250-15 SE 250R15 18PR |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 02/03/2021 |
| Type approval no. | 5LA746 |
5LA742
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 2 700 rpm |
| Torque | 240.0 Nm @ 1 750 rpm |
| Top speed | 21 km/h |
| Weight/power ratio | 76.8 kg/HP |
| Displacement | 1 968 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain | AV |
| Engine | CPY |
| Curb weight | 5 745 kg |
| Gross weight | 11 500 kg |
| Length | 2 984 mm |
| Width | 1 423 mm |
| Height | 2 383 mm |
| Wheelbase | 1 998 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2/avec cabine |
| Tires | AV= 250-15 SE 28x12.5-15 SE 300-15 SE 250-15ZW SE 250R15 18PR 300R15 22PR |
| Tires (option) | AR= 250-15 SE 250R15 18PR |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 26/02/2014 |
| Type approval no. | 5LA742 |