LINDE X30-01 specifications — approved in Switzerland
33.7 HP
Max power
0.0 Nm
Max torque
25 km/h
Top speed
5 121 kg
Curb weight
| Power | 33.7 HP (24.8 kW) @ 2 500 rpm |
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 25 km/h |
| Weight/power ratio | 151.96 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission | h1 |
| Drivetrain |
| AV |
| Engine | AE35-31HP |
| Curb weight | 5 121 kg |
| Gross weight | 9 000 kg |
| Length | 2 704 mm |
| Width | 1 256 mm |
| Height | 2 225 mm |
| Wheelbase | 1 875 mm |
| Body type | Elévateur à fourche |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 27x10-12 (250/75-12): 8.00-12 / 28x12.5-15 (355/45-15): 9.75-15 / ju. 7.00-12: 5.00-12 |
| Tires (option) | AR= 23x9-10 (225/75-10): 6.50-10 / 6.50-10: 5.00-10 |
| Manufacturer | LINDE MATERIAL HANDLING GmbH, D-63701 ASCHAFFENBURG |
| Approval date | 16/10/2023 |
| Type approval no. | 5LA769 |