LINDNER Geotrac 124 specifications — approved in Switzerland
126.2 HP
Max power
550.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 000 kg
Curb weight
| Power | 126.2 HP (92.8 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 550.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 31.7 kg/HP |
| Displacement | 4 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1104D-E44TA (3265/2200) |
| Curb weight | 4 000 kg |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Height | 2 710 mm |
| Wheelbase | 2 420 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 340/85R24 125A8 13.6R24 128A8 420/70R24 130A8 380/85R24 131A8 480/65R24 133A8 540/65R24 143A8 |
| Tires (option) | AR= 420/85R34 142A8 16.9R34 139A8 520/70R34 148A8 420/85R38 144A8 540/65R38 144A8 600/65R38 150A8 |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 11/12/2008 |
| Type approval no. | 4LB744 |