LINDNER Geotrac 50 specifications — approved in Switzerland
53.7 HP
Max power
192.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
2 790 kg
Curb weight
4LB710
| Power | 53.7 HP (39.5 kW) @ 2 250 rpm |
| Torque | 192.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 51.96 kg/HP |
| Displacement | 2 700 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1962/2250 (903.27) |
| Curb weight | 2 790 kg |
| Gross weight | 4 200 kg |
| Length | 3 875 mm |
| Width | 2 100 mm |
| Height | 2 370 mm |
| Wheelbase | 2 060 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 340/65R18 113A8 335/80R18 134B 365/70R18 135B 335/80R20 136B 375/70R20 137B 9.5R24 107A8 |
| Tires (option) | AR= 380/85R24 131A8 480/65R24 133A8 380/85R28 133A8 420/70R28 133A8 480/65R28 136A8 16.9R28 136A8 |
| Tow cap. (braked) | 35 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 28/06/2001 |
| Type approval no. | 4LB710 |
4LB711
| Power | 53.7 HP (39.5 kW) @ 2 250 rpm |
| Torque | 192.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 51.96 kg/HP |
| Displacement | 2 700 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 903-27 (1962/2250) |
| Curb weight | 2 790 kg |
| Gross weight | 4 200 kg |
| Length | 3 875 mm |
| Width | 2 100 mm |
| Height | 2 370 mm |
| Wheelbase | 2 060 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 340/65R18 113A8 335/80R18 134B 365/70R18 135B 335/80R20 136B 375/70R20 137B 9.5R24 107A8 |
| Tires (option) | AR= 380/85R24 131A8 480/65R24 133A8 380/85R28 133A8 420/70R28 133A8 480/65R28 136A8 16.9R28 136A8 |
| Tow cap. (braked) | 35 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 28/06/2001 |
| Type approval no. | 4LB711 |