LINDNER Geotrac 50 N specifications — approved in Switzerland
53.7 HP
Max power
192.0 Nm
Max torque
37 km/h
Top speed
2 560 kg
Curb weight
4LB718
| Power | 53.7 HP (39.5 kW) @ 2 250 rpm |
| Torque | 192.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed |
| 37 km/h |
| Weight/power ratio | 47.67 kg/HP |
| Displacement | 2 700 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 903-27 (1962/2250) |
| Curb weight | 2 560 kg |
| Gross weight | 4 000 kg |
| Length | 3 875 mm |
| Width | 2 100 mm |
| Height | 2 370 mm |
| Wheelbase | 2 004 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 7.50-16 103A8 |
| Tires (option) | AR= 12.4R28 121A8, 14.9-28 130A8 |
| Tow cap. (braked) | 35 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 02/05/2002 |
| Type approval no. | 4LB718 |
4LB719
| Power | 53.7 HP (39.5 kW) @ 2 250 rpm |
| Torque | 192.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 47.67 kg/HP |
| Displacement | 2 700 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | AR |
| Engine | 903-27 (1962/2250) |
| Curb weight | 2 560 kg |
| Gross weight | 4 000 kg |
| Length | 3 875 mm |
| Width | 2 100 mm |
| Height | 2 370 mm |
| Wheelbase | 2 004 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 7.50-16 103A8 |
| Tires (option) | AR= 12.4R28 121A8, 14.9-28 130A8 |
| Tow cap. (braked) | 35 800 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 02/05/2002 |
| Type approval no. | 4LB719 |