LINDNER Geotrac 73 specifications — approved in Switzerland
81.6 HP
Max power
320.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 265 kg
Curb weight
4LB740
| Power | 81.6 HP (60.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 320.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 40.01 kg/HP |
| Displacement | 3 300 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1103D-33TA (3312/2200) |
| Curb weight | 3 265 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 650 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 2 250 mm |
| Wheelbase | 2 083 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 375/75R20 143B 420/65R20 125B 320/85R24 122A8 335/80R20 141B 375/70R20 136G 320/70R24 116A8 |
| Tires (option) | AR= 420/85R30 140A8 540/65R30 150D 340/85R38 133A8 540/65R28 142A8 420/70R30 134A8 13.6R36 127A8 |
| Tow cap. (braked) | 33 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 20/11/2008 |
| Type approval no. | 4LB740 |
4LB724
| Power | 74.8 HP (55.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 293.0 Nm @ 1 408 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 43.65 kg/HP |
| Displacement | 3 300 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 3 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1103C-33T (2232/2200) |
| Curb weight | 3 265 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 650 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 2 250 mm |
| Wheelbase | 2 083 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 340/75R20 117A8 375/70R20 136G 405/70R20 143B 420/65R20 125B 320/85R24 122A8 9.5R24 107A8 |
| Tires (option) | AR= 16.9R28 136A8 380/85R30 135A8 480/70R30 141A8 420/85R30 140A8 540/65R28 142A8 12.4R36 124A8 |
| Tow cap. (braked) | 33 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 09/01/2004 |
| Type approval no. | 4LB724 |