LINDNER Geotrac 73A specifications — approved in Switzerland
78.9 HP
Max power
310.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 200 kg
Curb weight
| Power | 78.9 HP (58.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 310.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 40.56 kg/HP |
| Displacement | 3 300 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 3 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 1103D-33TA (3594/2200) |
| Curb weight | 3 200 kg |
| Gross weight | 5 000 kg |
| Length | 3 650 mm |
| Width | 1 750 mm |
| Height | 2 250 mm |
| Wheelbase | 2 083 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 375/75R20 143B 420/65R20 125B 320/85R24 122A8 335/80R20 141B 375/70R20 136G 320/70R24 116A8 |
| Tires (option) | AR= 420/85R30 140A8 540/65R30 150D 340/85R38 133A8 540/65R28 142A8 420/70R30 134A8 13.6R36 127A8 |
| Tow cap. (braked) | 33 500 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 29/07/2009 |
| Type approval no. | 4LB750 |