LINDNER Lintrac 110 specifications — approved in Switzerland
122.4 HP
Max power
500.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
5 000 kg
Curb weight
4LB802
| Power | 122.4 HP (90.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 40.85 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 904J-E36TADDS (4792/2400) |
| Curb weight | 5 000 kg |
| Gross weight | 8 500 kg |
| Length | 4 270 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 2 500 mm |
| Wheelbase | 2 420 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 440/65R24 131A8 / 480/65R24 136A8 |
| Tires (option) | AR= 540/65R34 148A8 / 600/65R34 154A8 |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 20/08/2020 |
| Type approval no. | 4LB802 |
4LB791
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 35.43 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL414D |
| Curb weight | 4 000 kg |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Length | 4 345 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 2 500 mm |
| Wheelbase | 2 340 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 375/70R20 136G 440/65R24 136G 420/65R20 125A8 9.5-R24 112A8 400/80R24 147A8 500/60R22.5159B |
| Tires (option) | AR= 420/85R30 140A8 540/65R34 145A8 540/65R30 153A8 270/95R44 130A8 480/80R34 157A8 600/60R30.5 174A8 |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 13/11/2018 |
| Type approval no. | 4LB791 |
4LB782
| Power | 112.9 HP (83.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 33.22 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | F5DFL414D |
| Curb weight | 3 750 kg |
| Gross weight | 5 800 kg |
| Length | 3 750 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 2 330 mm |
| Wheelbase | 2 264 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 375/70R20 136G 405/70R20 136G 420/65R20 125A8 9.5-R24 112A8 |
| Tires (option) | AR= 420/85R30 140A8 540/65R28 145A8 540/65R30 153A8 230/95R36 130A8 |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 30/11/2017 |
| Type approval no. | 4LB782 |