LINDNER Lintrac 115LS specifications — approved in Switzerland
111.5 HP
Max power
450.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 200 kg
Curb weight
| Power | 111.5 HP (82.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 37.67 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 904J-E36TADDS (4788/2400) |
| Curb weight | 4 200 kg |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Length | 4 130 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 2 500 mm |
| Wheelbase | 2 400 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 440/65R24 131A8 / 480/65R24 136A8 |
| Tires (option) | AR= 540/65R34 148A8 / 600/65R34 154A8 |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 20/08/2020 |
| Type approval no. | 4LB804 |