LINDNER Lintrac 130PRO specifications — approved in Switzerland
144.2 HP
Max power
566.0 Nm
Max torque
30 km/h
Top speed
5 000 kg
Curb weight
4LB822
| Power | 144.2 HP (106.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 566.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 30 km/h |
| Weight/power ratio | 34.67 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 904J-E36TADDS (6910/2200) |
| Curb weight | 5 000 kg |
| Gross weight | 8 500 kg |
| Length | 4 270 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 2 500 mm |
| Wheelbase | 2 420 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 440/65R24 131A8 / 480/65R24 136A8 |
| Tires (option) | AR= 540/65R34 148A8 / 600/65R34 154A8 |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 30/04/2026 |
| Type approval no. | 4LB822 |
4LB823
| Power | 144.2 HP (106.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 566.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.67 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 904J-E36TADDS (6910/2200) |
| Curb weight | 5 000 kg |
| Gross weight | 8 500 kg |
| Length | 4 270 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 2 500 mm |
| Wheelbase | 2 420 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 440/65R24 131A8 / 480/65R24 136A8 |
| Tires (option) | AR= 540/65R34 148A8 / 600/65R34 154A8 |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 30/04/2026 |
| Type approval no. | 4LB823 |
4LB821
| Power | 144.2 HP (106.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 566.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.67 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 904J-E36TADDS (6910/2200) |
| Curb weight | 5 000 kg |
| Gross weight | 8 500 kg |
| Length | 4 270 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 2 500 mm |
| Wheelbase | 2 420 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 440/65R24 131A8 / 480/65R24 136A8 |
| Tires (option) | AR= 540/65R34 148A8 / 600/65R34 154A8 |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 30/04/2026 |
| Type approval no. | 4LB821 |
4LB820
| Power | 144.2 HP (106.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 566.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 30 km/h |
| Weight/power ratio | 34.67 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 904J-E36TADDS (6910/2200) |
| Curb weight | 5 000 kg |
| Gross weight | 8 500 kg |
| Length | 4 270 mm |
| Width | 2 000 mm |
| Height | 2 500 mm |
| Wheelbase | 2 420 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 440/65R24 131A8 / 480/65R24 136A8 |
| Tires (option) | AR= 540/65R34 148A8 / 600/65R34 154A8 |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 30/04/2026 |
| Type approval no. | 4LB820 |