LINDNER Lintrac 70 specifications — approved in Switzerland
116.8 HP
Max power
500.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
4 000 kg
Curb weight
4LB815
| Power | 116.8 HP (85.9 kW) @ 2 400 rpm |
| Torque | 500.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 34.25 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 904J-E36TADDS (4790/2400) |
| Curb weight | 4 000 kg |
| Gross weight | 6 400 kg |
| Length | 3 854 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 2 300 mm |
| Wheelbase | 2 304 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 375/70R20 136G / 405/70R20 136G / 420/65R20 125A8 |
| Tires (option) | AR= 420/85R30 140A8 / 540/65R28 141D / 540/65R30 153A8 |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 13/03/2024 |
| Type approval no. | 4LB815 |
4LB814
| Power | 101.2 HP (74.4 kW) @ 2 400 rpm |
| Torque | 450.0 Nm @ 1 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 39.53 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 904J-E36TADDS (4794/2400) |
| Curb weight | 4 000 kg |
| Gross weight | 6 400 kg |
| Length | 3 854 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 2 300 mm |
| Wheelbase | 2 304 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 375/70R20 136G / 405/70R20 136G / 420/65R20 125A8 |
| Tires (option) | AR= 420/85R30 140A8 / 540/65R28 141D / 540/65R30 153A8 |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 13/03/2024 |
| Type approval no. | 4LB814 |