LINDNER Lintrac 75LS specifications — approved in Switzerland
75.3 HP
Max power
350.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 500 kg
Curb weight
| Power | 75.3 HP (55.4 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 350.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 46.48 kg/HP |
| Displacement | 3 621 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | 904J-E36TA |
| Curb weight | 3 500 kg |
| Gross weight | 5 300 kg |
| Length | 3 854 mm |
| Width | 1 660 mm |
| Height | 2 300 mm |
| Wheelbase | 2 304 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 1 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV= 375/70R20 136G / 420/65R20 125A8 |
| Tires (option) | AR= 420/85R30 140A8 / 540/65R30 153A8 |
| Tow cap. (braked) | 30 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 09/03/2021 |
| Type approval no. | 4LB807 |