LINDNER Unitrac 100(?) specifications — approved in Switzerland
118.3 HP
Max power
435.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
| Power | 118.3 HP (87.0 kW) @ 2 350 rpm |
| Torque | 435.0 Nm @ 1 200 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Displacement | 3 990 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | Phaser 135 Ti |
| Gross weight | 7 500 kg |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | 15.0/55-17 12 PR: 13x17 / 425/55R17 134G: 13x17 / 440/50R17 135B: 14.00x17 / 15.5/55-18 14PR: 11x18 |
| Tires (option) | 265/70R19.5 136?: 7.50x19.5 / 285/70R19.5 140?: 8.25x19.5 |
| Tow cap. (braked) | 6 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 16/04/2002 |
| Type approval no. | 3LA702 |