LINDNER Unitrac 102ep specifications — approved in Switzerland
102.0 HP
Max power
420.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 000 kg
Curb weight
3LA707
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed |
| 40 km/h |
| Weight/power ratio | 29.41 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | F5DFL414C |
| Curb weight | 3 000 kg |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | aucune |
| Tires | 11.5/80-15.3 12PR, 15.0/55R17 12PR, 425/55R17 134G, 440/50R17 IMP |
| Tires (option) | 15.5/55R18 134E, 265/70R19.5 136/134M, 285/70R19.5 144/173M |
| Tow cap. (braked) | 10 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 14/04/2014 |
| Type approval no. | 3LA707 |
4LB764
| Power | 102.0 HP (75.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 29.41 kg/HP |
| Displacement | 3 387 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | F5DFL414C |
| Curb weight | 3 000 kg |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | aucune |
| Tires | 11.5/80-15.3 12PR: 15.0/55R17 12PR: 425/55R17 134G: 440/50R17 IMP |
| Tires (option) | 15.5/55R18 134E: 265/70R19.5 136/134M: 285/70R19.5 144/173M |
| Tow cap. (braked) | 10 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 10/04/2014 |
| Type approval no. | 4LB764 |