LINDNER Unitrac 82 specifications — approved in Switzerland
87.0 HP
Max power
368.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
| Power | 87.0 HP (64.0 kW) @ 2 200 rpm |
| Torque | 368.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Displacement | 4 400 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout | 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 3593/2200 (1104D-44T) |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Seats | 1 |
| Doors | aucune |
| Tires | 15.0/55-17 12PR, 425/55R17 134G, 265/70R19.5 136/134M |
| Tires (option) | 11.5/80-15.3 12PR, 15.5/55R18 134E, 285/70R19.5 144/173M |
| Tow cap. (braked) | 10 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 3 000 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 13/08/2009 |
| Type approval no. | 4LB746 |