LINDNER Unitrac 82SE6 specifications — approved in Switzerland
108.8 HP
Max power
420.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
3 500 kg
Curb weight
| Power | 108.8 HP (80.0 kW) @ 2 600 rpm |
| Torque | 420.0 Nm @ 1 400 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 32.17 kg/HP |
| Displacement | 2 970 cm³ |
| Fuel | Diesel |
| Engine layout |
| 4-temp / 4 / en ligne-T-DI |
| Transmission | Manuelle 4 vitesses |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 60D/3 (R754EUVI) |
| Curb weight | 3 500 kg |
| Gross weight | 7 499 kg |
| Length | 4 822 mm |
| Width | 1 942 mm |
| Height | 2 405 mm |
| Wheelbase | 2 600 mm |
| Body type | Cabine |
| Seats | 2 |
| Doors | 2 |
| Tires | AV+AR= 285/70-R19.5 146/144M / 15.0/55R17 122A8 / 425/55R17 134G / 440/50R17 135D |
| Tires (option) | AV+AR= 11.5/80-15.3 126/138A8 / 15.5/55R18 134E / 265/70R19.5 140/138M |
| Tow cap. (braked) | 10 000 kg |
| Tow cap. (unbraked) | 750 kg |
| Manufacturer | TRAKTORENWERK LINDNER GMBH, A-6250 KUNDL/TIROL |
| Approval date | 26/11/2018 |
| Type approval no. | 4LB792 |