LINGBEN LB50QT-16-mike specifications — approved in Switzerland
3.1 HP
Max power
3.0 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
157 kg
Curb weight
| Power | 3.1 HP (2.3 kW) @ 8 000 rpm |
| Torque | 3.0 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 50.65 kg/HP |
| Displacement | 50 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Engine | 139QMB |
| Curb weight | 157 kg |
| Gross weight | 260 kg |
| Width | 1 686 mm |
| Height | 1 094 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central et latéral |
| Tires | 3.50-10 51J: 2.15x10, 2.50x10 |
| Tires (option) | 100/60-12 45J: 2.15x12 |
| Manufacturer | ZHEJIANG LINGTIAN MOTORCYCLE CO, RC- LINHAI ZHEJIANG |
| Approval date | 08/04/2008 |
| Type approval no. | 6LB401 |