LINGBEN LB50QT-35-mike specifications — approved in Switzerland
3.1 HP
Max power
3.0 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
178 kg
Curb weight
| Power | 3.1 HP (2.3 kW) @ 8 000 rpm |
| Torque | 3.0 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 57.42 kg/HP |
| Displacement | 50 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Engine | LB139QMB |
| Curb weight | 178 kg |
| Gross weight | 253 kg |
| Width | 1 970 mm |
| Height | 1 153 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central et latéral |
| Tires | AV= 130/60-13 28B: 3.50x13 |
| Tires (option) | AR= 120/70-12 48B: 3.50x13 |
| Manufacturer | ZHEJIANG LINGTIAN MOTORCYCLE CO, RC- LINHAI ZHEJIANG |
| Approval date | 11/07/2008 |
| Type approval no. | 6LB402 |