LINHAI City Walker 125 specifications — approved in Switzerland
4.9 HP
Max power
6.4 Nm
Max torque
78 km/h
Top speed
207 kg
Curb weight
| Power | 4.9 HP (3.6 kW) @ 6 000 rpm |
| Torque | 6.4 Nm @ 5 250 rpm |
| Top speed | 78 km/h |
| Weight/power ratio | 42.24 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Engine | LH152QMI-B |
| Curb weight | 207 kg |
| Gross weight | 282 kg |
| Width | 2 114 mm |
| Height | 1 235 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV= 100/80-16: 2.5x16 |
| Tires (option) | AR= 110/80-16: 2.5x16 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 08/04/2010 |
| Type approval no. | 6LB113 |