LINHAI HY-410 S 4x4 specifications — approved in Switzerland
20.4 HP
Max power
31.5 Nm
Max torque
67 km/h
Top speed
415 kg
Curb weight
| Power | 20.4 HP (15.0 kW) @ 5 575 rpm |
| Torque | 31.5 Nm @ 3 525 rpm |
| Top speed | 67 km/h |
| Weight/power ratio | 20.34 kg/HP |
| Displacement | 352 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | LH180MQ |
| Curb weight | 415 kg |
| Gross weight | 545 kg |
| Length | 2 105 mm |
| Width | 1 140 mm |
| Height | 1 270 mm |
| Wheelbase | 1 280 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= 25x 8-12 index min. 35E: 12x6.0 |
| Tires (option) | AR= 25x10-12 index min. 43E: 12x8.0 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 18/07/2013 |
| Type approval no. | 6LB120 |