LINHAI Hy-420 4x4 specifications — approved in Switzerland
13.3 HP
Max power
20.8 Nm
Max torque
67 km/h
Top speed
415 kg
Curb weight
6LB115
| Power | 13.3 HP (9.8 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 20.8 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed |
| 67 km/h |
| Weight/power ratio | 31.2 kg/HP |
| Displacement | 352 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | LH180MQ |
| Curb weight | 415 kg |
| Gross weight | 545 kg |
| Length | 2 110 mm |
| Width | 1 140 mm |
| Height | 1 220 mm |
| Wheelbase | 1 285 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= 25x 8-12 index min. 35E: 12x6.0 |
| Tires (option) | AR= 25x10-12 index min. 43E: 12x8.0 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 22/04/2010 |
| Type approval no. | 6LB115 |
6LB116
| Power | 13.3 HP (9.8 kW) @ 4 500 rpm |
| Torque | 20.8 Nm @ 4 500 rpm |
| Top speed | 67 km/h |
| Weight/power ratio | 31.2 kg/HP |
| Displacement | 352 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | LH180MQ |
| Curb weight | 415 kg |
| Gross weight | 545 kg |
| Length | 2 110 mm |
| Width | 1 140 mm |
| Height | 1 220 mm |
| Wheelbase | 1 285 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= 25x 8-12 index min. 35E: 12x6.0 |
| Tires (option) | AR= 25x10-12 index min. 43E: 12x8.0 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 22/04/2010 |
| Type approval no. | 6LB116 |