LINHAI HY-710S specifications — approved in Switzerland
19.7 HP
Max power
25.3 Nm
Max torque
70 km/h
Top speed
464 kg
Curb weight
| Power | 19.7 HP (14.5 kW) @ 5 800 rpm |
| Torque | 25.3 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 70 km/h |
| Weight/power ratio | 23.55 kg/HP |
| Displacement | 695 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | LH1102U |
| Curb weight | 464 kg |
| Gross weight | 539 kg |
| Length | 2 245 mm |
| Width | 1 210 mm |
| Height | 1 260 mm |
| Wheelbase | 1 345 mm |
| Body type | Ouvert |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= 26x 9-12: 7.0x12 / 25x8-12: 6.0x12 |
| Tires (option) | AR= 26x10-12, 25x10-12: 8.0x12 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 24/07/2014 |
| Type approval no. | 6LB121 |