LINHAI HY J420 Jobber specifications — approved in Switzerland
19.3 HP
Max power
26.9 Nm
Max torque
56 km/h
Top speed
573 kg
Curb weight
| Power | 19.3 HP (14.2 kW) @ 5 760 rpm |
| Torque | 26.9 Nm @ 3 500 rpm |
| Top speed | 56 km/h |
| Weight/power ratio | 29.69 kg/HP |
| Displacement | 352 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | sm |
| Drivetrain | intégral: AV= déclenchable |
| Engine | LH180MQ |
| Curb weight | 573 kg |
| Gross weight | 800 kg |
| Length | 2 683 mm |
| Width | 1 460 mm |
| Height | 1 890 mm |
| Wheelbase | 1 805 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Tires | AV= 25x 8-12 index min. 42F: 12x6.0 |
| Tires (option) | AR= 25x10-12 index min. 60F: 12x8.0 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 28/07/2016 |
| Type approval no. | 6LB126 |