LINHAI LH50DU specifications — approved in Switzerland
13.2 HP
Max power
75.4 Nm
Max torque
40 km/h
Top speed
767 kg
Curb weight
| Power | 13.2 HP (9.7 kW) @ 1 950 rpm |
| Torque | 75.4 Nm |
| Top speed | 40 km/h |
| Weight/power ratio | 58.11 kg/HP |
| Fuel | Electric |
| Engine layout | / mot. électrique |
| Transmission |
| s |
| Drivetrain | AR |
| Engine | HPQ5-48-18N |
| Curb weight | 767 kg |
| Gross weight | 976 kg |
| Length | 2 700 mm |
| Width | 1 420 mm |
| Height | 1 870 mm |
| Wheelbase | 1 805 mm |
| Body type | Pont |
| Seats | 2 |
| Tires | 24x8.00-12: 12x6 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 20/04/2017 |
| Type approval no. | 6LB127 |