LINHAI MainStreet 300 specifications — approved in Switzerland
17.7 HP
Max power
20.0 Nm
Max torque
125 km/h
Top speed
249 kg
Curb weight
6LB104
| Power | 17.7 HP (13.0 kW) @ 7 000 rpm |
| Torque | 20.0 Nm @ 4 750 rpm |
| Top speed | 125 km/h |
| Weight/power ratio | 14.07 kg/HP |
| Displacement | 275 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-inj |
| Transmission | s |
| Engine | LH173MN |
| Curb weight | 249 kg |
| Gross weight | 339 kg |
| Width | 2 140 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV= 110/90-12 64M: 2.75x12 |
| Tires (option) | AR= 130/70-12 59M: 3.50x12 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 19/01/2006 |
| Type approval no. | 6LB104 |
6LB108
| Power | 17.0 HP (12.5 kW) @ 7 250 rpm |
| Torque | 19.9 Nm @ 4 750 rpm |
| Top speed | 125 km/h |
| Weight/power ratio | 14.65 kg/HP |
| Displacement | 275 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout | 4-temp / 1 / monobloc-inj |
| Transmission | s |
| Engine | LH173MN |
| Curb weight | 249 kg |
| Gross weight | 339 kg |
| Width | 2 140 mm |
| Height | 1 360 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV= 110/90-12 64M: 2.75x12 |
| Tires (option) | AR= 130/70-12 59M: 3.50x12 |
| Manufacturer | JIANGSU LINHAI POWER MACH.GR.CORP, RC- JIANGSU / CHINA |
| Approval date | 04/07/2007 |
| Type approval no. | 6LB108 |