LINTEX HT125T-27 specifications — approved in Switzerland
7.1 HP
Max power
8.2 Nm
Max torque
80 km/h
Top speed
182 kg
Curb weight
| Power | 7.1 HP (5.2 kW) @ 7 400 rpm |
| Torque | 8.2 Nm @ 5 000 rpm |
| Top speed | 80 km/h |
| Weight/power ratio | 25.63 kg/HP |
| Displacement | 125 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 152QMI |
| Curb weight | 182 kg |
| Gross weight | 270 kg |
| Width | 1 820 mm |
| Height | 1 150 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | AV 120/70-12: 3.50x12 |
| Tires (option) | AR 130/70-12: 3.50x12 |
| Manufacturer | ZHEJIANG LINGYU VHC. INDUSTRY CO., RC-318058 Taizhou City, Zhejiang |
| Approval date | 12/03/2013 |
| Type approval no. | 6LC102 |