LINTEX HT50QT-41 specifications — approved in Switzerland
3.1 HP
Max power
3.1 Nm
Max torque
45 km/h
Top speed
164 kg
Curb weight
| Power | 3.1 HP (2.3 kW) @ 7 500 rpm |
| Torque | 3.1 Nm @ 6 500 rpm |
| Top speed | 45 km/h |
| Weight/power ratio | 52.9 kg/HP |
| Displacement | 49 cm³ |
| Fuel | Petrol |
| Engine layout |
| 4-temp / 1 / monobloc |
| Transmission | s |
| Drivetrain | intégral |
| Engine | 139QMB |
| Curb weight | 164 kg |
| Gross weight | 164 kg |
| Width | 1 710 mm |
| Height | 1 080 mm |
| Body type | Scooter |
| Doors | central + latéral |
| Tires | 3.00-10: 2.10x10 |
| Tires (option) | min.-Index: 42J |
| Manufacturer | ZHEJIANG LINGYU VHC. INDUSTRY CO., RC-318058 Taizhou City, Zhejiang |
| Approval date | 12/03/2013 |
| Type approval no. | 6LC101 |