LMC 390 K specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
860 kg
Curb weight
9LB171
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 860 kg |
| Gross weight | 1 100 kg |
| Length | 5 857 mm |
| Width | 2 186 mm |
| Height | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 09/11/2000 |
| Type approval no. | 9LB171 |
9LB161
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 850 kg |
| Gross weight | 1 100 kg |
| Length | 5 607 mm |
| Width | 2 186 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 19/02/1999 |
| Type approval no. | 9LB161 |
9LB149
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/220x90x100 |
| Curb weight | 840 kg |
| Gross weight | 1 100 kg |
| Length | 5 555 mm |
| Width | 2 186 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 22/01/1998 |
| Type approval no. | 9LB149 |
9LB128
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/220x90x100 |
| Curb weight | 840 kg |
| Gross weight | 1 100 kg |
| Length | 5 560 mm |
| Width | 2 195 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 20/02/1997 |
| Type approval no. | 9LB128 |