LMC 450 K specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
920 kg
Curb weight
9LB172
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 920 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 063 mm |
| Width | 2 186 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 09/11/2000 |
| Type approval no. | 9LB172 |
9LB162
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 895 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 080 mm |
| Width | 2 186 mm |
| Height | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 19/02/1999 |
| Type approval no. | 9LB162 |