LMC 450 K-C specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
920 kg
Curb weight
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/220x90x100 |
| Curb weight | 920 kg |
| Gross weight |
| 1 200 kg |
| Length | 5 987 mm |
| Width | 2 186 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 22/01/1998 |
| Type approval no. | 9LB150 |