LMC 490 K specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
960 kg
Curb weight
9LB226
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 960 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 272 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 21/03/2007 |
| Type approval no. | 9LB226 |
9LB220
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 940 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 167 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 10/03/2005 |
| Type approval no. | 9LB220 |
9LB206
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 940 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 507 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 17/02/2004 |
| Type approval no. | 9LB206 |
9LB198
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 940 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 447 mm |
| Width | 2 186 mm |
| Height | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 20/02/2003 |
| Type approval no. | 9LB198 |
9LB189
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 940 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 447 mm |
| Width | 2 186 mm |
| Height | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 21/02/2002 |
| Type approval no. | 9LB189 |
9LB180
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 940 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 447 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 07/03/2001 |
| Type approval no. | 9LB180 |
9LB173
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 980 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 445 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 09/11/2000 |
| Type approval no. | 9LB173 |
9LB163
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 970 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 607 mm |
| Width | 2 186 mm |
| Height | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 19/02/1999 |
| Type approval no. | 9LB163 |