LMC 490K specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
955 kg
Curb weight
9LB104
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/220x90x100 |
| Curb weight | 955 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 425 mm |
| Width | 2 295 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 01/02/1996 |
| Type approval no. | 9LB104 |
9LB105
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/220x90x100 |
| Curb weight | 1 020 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 425 mm |
| Width | 2 295 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 01/02/1996 |
| Type approval no. | 9LB105 |
9LB106
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/220x90x100 |
| Curb weight | 920 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 425 mm |
| Width | 2 195 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 01/02/1996 |
| Type approval no. | 9LB106 |
9LB107
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/220x90x100 |
| Curb weight | 925 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 425 mm |
| Width | 2 195 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 01/02/1996 |
| Type approval no. | 9LB107 |
9LB108
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 2/220x90x100 |
| Curb weight | 940 kg |
| Gross weight | 1 200 kg |
| Length | 6 425 mm |
| Width | 2 295 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 01/02/1996 |
| Type approval no. | 9LB108 |