LMC 530 K / ??? 495 specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
1 080 kg
Curb weight
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 080 kg |
| Gross weight |
| 1 300 kg |
| Length | 6 976 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 21/03/2007 |
| Type approval no. | 9LB228 |