LMC 555 K specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
1 110 kg
Curb weight
9LB230
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 110 kg |
| Gross weight | 1 300 kg |
| Length | 7 031 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Height | 2 476 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 21/03/2007 |
| Type approval no. | 9LB230 |
9LB222
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 080 kg |
| Gross weight | 1 300 kg |
| Length | 7 243 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Height | 2 476 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 10/03/2005 |
| Type approval no. | 9LB222 |
9LB208
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 080 kg |
| Gross weight | 1 300 kg |
| Length | 7 253 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 17/02/2004 |
| Type approval no. | 9LB208 |
9LB175
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 110 kg |
| Gross weight | 1 300 kg |
| Length | 7 224 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 09/11/2000 |
| Type approval no. | 9LB175 |
9LB165
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 080 kg |
| Gross weight | 1 300 kg |
| Length | 7 086 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 19/02/1999 |
| Type approval no. | 9LB165 |