LMC 560 K specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
1 190 kg
Curb weight
9LB231
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 190 kg |
| Gross weight | 1 400 kg |
| Length | 7 434 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Height | 2 476 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 21/03/2007 |
| Type approval no. | 9LB231 |
9LB223
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 160 kg |
| Gross weight | 1 400 kg |
| Length | 7 465 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Height | 2 476 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 10/03/2005 |
| Type approval no. | 9LB223 |
9LB209
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 160 kg |
| Gross weight | 1 400 kg |
| Length | 7 313 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Height | 2 476 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 17/02/2004 |
| Type approval no. | 9LB209 |
9LB202
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 160 kg |
| Gross weight | 1 400 kg |
| Length | 7 313 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Height | 2 476 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 20/02/2003 |
| Type approval no. | 9LB202 |
9LB192
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 160 kg |
| Gross weight | 1 500 kg |
| Length | 7 345 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Height | 2 476 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 21/02/2002 |
| Type approval no. | 9LB192 |
9LB183
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 160 kg |
| Gross weight | 1 500 kg |
| Length | 7 374 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Height | 2 476 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 07/03/2001 |
| Type approval no. | 9LB183 |
9LB176
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 160 kg |
| Gross weight | 1 500 kg |
| Length | 7 374 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Height | 2 476 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 09/11/2000 |
| Type approval no. | 9LB176 |
9LB166
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 160 kg |
| Gross weight | 1 500 kg |
| Length | 7 149 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Height | 2 476 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 19/02/1999 |
| Type approval no. | 9LB166 |