LMC 591 P specifications — approved in Switzerland
0.0 Nm
Max torque
100 km/h
Top speed
1 370 kg
Curb weight
9LB210
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 370 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 7 448 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 17/02/2004 |
| Type approval no. | 9LB210 |
9LB184
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 370 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 7 448 mm |
| Width | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 07/03/2001 |
| Type approval no. | 9LB184 |
9LB167
| Torque | 0.0 Nm |
| Top speed | 100 km/h |
| Engine layout | 0-temp / 0 / |
| Drivetrain | 1/220x90x100 |
| Curb weight | 1 290 kg |
| Gross weight | 1 600 kg |
| Length | 7 212 mm |
| Width | 2 286 mm |
| Height | 2 476 mm |
| Wheelbase | 650 mm |
| Manufacturer | LMC CARAVAN GmbH & Co. KG, DE-48336 SASSENBERG |
| Approval date | 19/02/1999 |
| Type approval no. | 9LB167 |